BIORYTM DOBOWY

GODZ. 6-8 : Wzrasta tętno, ciśnienie krwi i poziom adrenaliny. Poziom cukru we krwi spada do minimum.
GODZ. 8-10: Dobry czas na trudne zadania, które wymagają koncentracji. Jednocześnie moment największego osłabienia odporności organizmu. Wzmocni ją dawka seksu – 8 rano to najlepszy czas na miłosne igraszki. Do 10 serce bije najsilniej, niestety o tej porze zdarza się najwięcej zawałów.
GODZ. 10-12: Między 10 a 11 przypada okres największej wydolności organizmu. Ok. 12 to czas najgorszej sprawności płuc.
GODZ. 12-15: Wydolność spada, ale maleje wrażliwość na ból i pod koniec tej fazy jest najniższa. Idealny czas na wizytę np. u dentysty. Jeśli jesteś niewyspana pozwól sobie na drzemkę ok. godz. 14, ale nie dłuższą niż 30 min.
GODZ. 15-17: Wydolność fizyczna i psychiczna znowu rośnie, bo serce pompuje więcej krwi. Płuca są najbardziej wydajne, oddech i puls są teraz najszybsze, a temperatura ciała i ciśnienie krwi – najwyższe. Oznacza to również, że przy trudnej lub wyczerpującej pracy stresujesz się szybciej niż przed południem.
GODZ. 17-19: Idealny czas na trening wytrzymałościowy. Najbardziej intensywne procesy spalania tłuszczu i rozbudowy mięśni przebiegają właśnie późnym popołudniem i wczesnym wieczorem. Ok. 18 przypada moment najwydajniejszej pracy nerek.
GODZ. 19-21: Spada wydolność intelektualna, za to wyostrzają się zmysły węchu, słuchu i wzroku. Idealny czas na wyjście do kina lub do teatru. To też odpowiedni moment na napicie się wina, bo w godzinach 18-20 wątroba pracuje najsprawniej.
GODZ. 21-23: Zwiększa się produkcja hormonu snu, melatoniny. Trawienie przebiega teraz wolniej, dlatego posiłek spożyty o tej porze będzie długo zalegał w żołądku.
GODZ. 23-1: Faza głęboka snu. Jeśli zwykle o tej porze dawno już śpisz, wypoczywasz znacznie lepiej.
GODZ. 1-3: Sen nieco się spłyca. Tempo przemiany materii, ciśnienie krwi i temperatura ciała osiągają teraz minimum.
GODZ. 3-6: W tym czasie jesteś najsłabsza fizycznie i intelektualnie, a najgorsze godziny to 2-4. Na dwie godziny przed wybudzeniem produkcja hormonu wzrostu GH przebiega najintensywniej

Popularne posty