ROOIBOS ZIELONY z trawą cytrynową i miętą

Przyleciały do mnie herbatki prosto z Afryki i dziś o nich opowiem...no aż tak dobrze to nie jest, przyjechały zapakowane w paczuszkę prosto od Poznańskiej Palarnii Kawy ASTRA tu strona firmy w ramach testowania zorganizowanego na fb. Dostałam 2 rodzaje herbat po 25 sztuk: Rooibos zielony z trawą cytrynową i Rooibos zielony z miętą. Istnieją jeszcze 2 rodzaje Rooibosków zielonych: z maliną i z miodem. Pudełeczka dobrze zabezpieczone folią, opakowanie ma ciekawą i czytelną grafikę, mamy tu wszystko podane: skład, sposób zaparzania, termin spożycia, właściwości herbaty.

Piję herbatki Rooibos od dawna, ale były to herbaty czerwone (fermentowane). Zielony jest dla mnie nowością. To naturalnie ususzone, niepoddane procesowi fermentacji listki czerwonokrzewu afykańskiego, który występuje wyłącznie w RPA, w górach Cederberg, ok. 300 km od Kapsztadu i tam jest uprawiany. Osiąga wysokość do dwóch metrów. Jego liście wyglądem przypominają igły sosnowe, a kwiaty mają żółty kolor. Do sporządzenia naparu wykorzystuje się igły czerwonokrzewu wraz z gałązkami. W pierwszym etapie produkcji uzyskuje się rooibos zielony. Zebrane gałązki suszy się, a następnie za pomocą specjalnych maszyn, tnie na maleńkie igiełki. W kolejnym etapie czerwonokrzew poddawany jest fermentacji. Pocięte, suche igiełki moczy się, usypuje w kupki i pozostawia około 24 godziny. W tym czasie zmienia kolor z zielonego na czerwonorudobrązowy. Następnie jest suszony na słońcu aż osiągnie wilgotność ok. 10%, po czym jest przesiewany i pasteryzowany parą wodną.

Właściwości zdrowotne Rooibosa zielonego:
- posiada właściwości relaksacyjne i uspokajające (można go pic jako zamiennik melisy),
- działa antydepresyjnie, zawiera flawonoidy, które stymulują wydzielanie serotoniny,
- wpływa pozytywnie na układ odpornościowy, obniża ciśnienie krwi, spowalnia proces starzenia się,    hamuje produkcję komórek nowotworowych, 
-polecany przy schorzeniach układu pokarmowego: biegunkach, bólach brzucha, dzięki związkom polifenolowym ochrania błonę śluzową,
- zapobiega miaźdżycy,
- wpływa na przepuszczalność naczyń krwionośnych czyniąc je bardziej elastycznymi, 
- zapobiega zakrzepom krwi oraz zmniejsza szansę tworzenia się zwapnień w tętnicach (arterioskleroza),
- obniża poziom złego cholesterolu,
- wzmacnia zęby i kości,
- wspomaga leczenie alergii - zawiera kwercetynę, która hamuje uwalnianie histaminy,
posiada właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne,
- zawiera takie minerały jak: wapń, sód, magnez, fluor, żelazo, miedź, mangan, cynk i inne 
- zawiera znaczne ilości witaminy C

Mogą go pić dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią - nie zawiera kofeiny. Trzy filiżanki herbaty rooibos pokrywają 1/3 dziennego zapotrzebowania na żelazo.


Herbatki ROOIBOS pakowane są w hermetyczne saszetki gwarantujące trwały aromat, doskonały smak oraz pełną aktywność antyutleniaczy.

HERBATA ROOIBOS ZIELONY Z TRAWĄ CYTRYNOWĄ


Skład: Rooibos zielony (59%), trawa cytrynowa ( 39%), aromat
Trawa cytrynowa posiada właściwości łagodzące i uspokajające oraz antynowotworowe, wpływa na poprawę koncentracji, reguluje proces trawienia, ogranicza pocenie i odświeża. Ma charakterystyczny cytrusowy, świeży smak.

Zapach cytrynki czuć już po otworzeniu pudełeczka, a mocniejszy po wyjęciu saszetki. Po zaparzeniu otrzymujemy jasny napój. Herbatka jest pyszna, ma lekko słodki smak, jest niezwykle smaczna i pachnąca cytrynką. Bardzo orzeźwiająca. Piję ją obowiązkowo przed snem dla wyciszenia i uspokojenia po ciężkim dniu. 


HERBATA ROOIBOS Z MIĘTĄ

Skład: Rooibos zielony (76%), lisć mięty (20%), aromat

Herbatka z miętą - wersja na zimno, z lodem i listkiem mięty


Mięta ma wiele właściwości, łagodzi dolegliwości żołądkowe, udrażnia drogi oddechowe, działa uspokajająco, przeciwwymiotnie, dezynfekująco, uśmierza ból i odświeża oddech. Można w niej znaleźć karoten, rutynę, witaminy A i C, a także pierwiastki: żelazo, magnez, wapń, potas.

Herbatka jest przepyszna zarówno na gorąco - uwielbiam ten zapach mięty jak i na zimno z lodem - idealna na obecne upały. Pomimo, że zawartość mięty to tylko 20% czuć wyraźnie jej zapach i smak. Bardzo orzeźwia, ochładza i pomaga znieść gorące temperatury. Świetna po posiłkach. Ma łagodny i świeży smak. Uwielbiam miętę prawdziwą, często ją piję i muszę stwierdzić, że Rooibos zielony z miętą ma bardzo zbliżony smak do tej prawdziwej. 

Obie herbatki przypadły mi do gustu, będę je kupować, zakochały się w niej również moje dzieci, znajomi, koleżanki w pracy. Zapasy pewnie zaraz mi się już skończą, więc muszę szybko je uzupełnić, na stronie sklepu można herbatki dostać w niskiej cenie - 3,90 zł, w sklepie nie widziałam jeszcze, ale będę wypatrywała. Gorąco polecam, smaczna i zdrowa!
Popularne posty