"Na zdrowie" dr Jan Pokrywka, Filip Żurakowski- recenzja książki

Oprócz fascynacji kosmetykami, pisania o nich i czytania na innych blogach, dużą wagę przywiązuję również do zdrowego odżywiania. Często czytam książki związane z tą dziedziną i staram się włączyć wskazówki i rady zawarte w nich do życia codziennego. Tym razem zainteresowała mnie książka autorstwa Jana Pokrywki i Filipa Żurakowskiego „Na zdrowie”.

"Współczesny człowiek często jest tak zabiegany, zmęczony oraz zapętlony w swoich działaniach, że nie ma czasu zatrzymać się i zastanowić nad własnym życiem, zdrowiem, stanem ducha czy hierarchią wartości. Żyje jak automat: pracuje do granic wyczerpania, a zamiast odpoczynku funduje sobie góry tabletek, które mają mu pomóc w szybkiej regeneracji organizmu."
Jeśli też tak macie to koniecznie musicie sięgnąć po nią.


Na początek przedstawię autorów książki:
Jan Pokrywka to lekarz osiągający ponad 90 procent wyleczeń w trudnych przypadkach. Ma ponad trzydziestoletnie doświadczenie w pracy z pacjentami. Przez jego gabinet przewijają się każdego miesiąca setki pacjentów. Człowiek, który ma oryginalne i odkrywcze poglądy na funkcjonowanie organizmu człowieka. Stawia przede wszystkim na dostarczenie organizmowi współczesnego człowieka tego, czego mu brakuje: magnezu, Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych, wodoru. Jest autorem wielu opracowań propagujących najnowsze odkrycia nauki dotyczące m.in. wolnych rodników, przyswajalności magnezu, roli wodoru jako antyoksydantu. Opracowania te są udostępniane pacjentom w postaci wykładów oraz filmów umieszczonych na stronach internetowych www.drpokrywka.pl i www.longevitas.pl. Doktor Pokrywka prowadzi również otwarte spotkania z pacjentami na temat profilaktyki, odżywiania sprzyjającego zdrowiu, długowieczności itp.
Filip Żurakowski to trener biznesu i rozwoju osobistego, a także pisarz inspiracyjny, autor wielu książek, m.in. „Stres nie musi być twoim wrogiem”, „Jak uczyć się szybko i skutecznie”, „Utrata pracy szansą na nowe życie” . W swoich publikacjach, warsztatach i szkoleniach porusza sprawy efektywności działania („Jak osiągnąć ostrą efektywność”), treningu mózgu, technik zapamiętywania, radzenia sobie ze stresem, zapobiegania wypaleniu zawodowemu, automotywacji, koncepcji własnej unikalności i wykorzystania talentów (firma oparta na talentach pracowników).
Panowie stworzyli świetny poradnik na temat zdrowia, właściwej diety oraz znaczenia psychiki człowieka dla zachowania wspaniałej formy fizycznej.

Można ją przeczytać od deski do deski lub wybierać rozdział akurat nam pasujący.
Na początek zadajmy sobie pytanie: „Czym jest zdrowie?” Otóż zdrowie to zdrowy duch i zdrowe ciało. Podłożem większości chorób jest nadmierny i długotrwały stres. Ten krótki i umiarkowany nie jest zły – mobilizuje i wyzwala siły. Ale ten silny i trwający latami powoduje bezsenność, depresję, choroby somatyczne, prowadzi do nałogów. Zdrowie to spokój wewnętrzny, dobry sen, równowaga, radość istnienia, energia duszy, umysłu i ciała.
Czy śpicie wystarczająco długo? Ja nie i muszę to zmienić. Większość ludzi potrzebuje 7,5-8 godzin snu na dobę. Najlepiej jednak zaobserwować samemu swój organizm i stwierdzić ile snu potrzebujemy, aby czuć się dobrze.
Dużą wagę dr. Pokrywka przywiązuję do zdrowego odżywiania. Według niego sposób odżywiania wpływa na nasze myśli i uczucia. Jedzmy tyle ile trzeba, aby żołądek był napełniony w 70%. Nie należy przekraczać 1800 kilokalorii na dobę. Można jeść wszystko ale z umiarem, jedyne co jest zabronione to biała mąka, biały cukier, ograniczenie soli i mięsa. Każdy kęs należy gryźć od 30-50 razy. Czemu? Wszystko to znajdziemy w książce. Odpowiednia dieta połączona z ruchem zapewni nam zachowanie szczupłej, zgrabnej i wyprostowanej sylwetki. Pomyślmy: gdy chodzimy, biegamy, jeździmy na rowerze krew szybciej krąży, dostarcza więcej krwi do mózgu, mózg jest szczęśliwy! I my jesteśmy szczęśliwi! Ponadto dzięki ruchowi powstają w mózgu endorfiny - substancje szczęścia. A dzięki temu zapobiegniemy 3 największym plagom: otyłości, bólom kręgosłupa i depresji.
Co w takim razie proponuje dr Pokrywka zamiast białego cukru? KSYLITOL zwany cukrem brzozowym, najsłodszym spośród alkoholi ( ale nie ma obawy, nie upijemy się nim). Jakie cudowne właściwości ma ksylitol dowiemy się w książce. Dzieciom kupujmy cukierki ksylitolowe.

Co ciekawego możemy jeszcze znaleźć w książce: mit wody mineralnej i jaką wodę należy pić. Po co tak naprawdę pijemy wodę? W celu dostarczania organizmowi minerałów? Nie! Podpowiem: w celu przepłukania tkanek i oczyszczania organizmu. Teraz dzięki książce już wiem jaką należy pić wodę.
Najbardziej spodobał mi się rozdział o roli magnezu w organizmie człowieka( powtarzany zresztą często w książce). Kroplówki magnezowe, moczenie nóg w roztworze soli magnezowej, nacieranie skóry całego ciała takim roztworem, zażywanie soli ojca Benito to lepszy sposób na przyswojenie tego najważniejszego pierwiastka niż łykanie tabletek z magnezem. Zaleca się przyjmowanie 600 mg czystego magnezu dziennie przez 6 msc ( to tylko 1 płaska łyżeczka), potem 300 mg na stałe.
Na pewno wiecie jak ważną rolę odgrywają kwasy tłuszczowe: omega-3 i omega-6. Jakie powinny być proporcje między nimi, gdzie ich znajdziemy to wszystko przejrzyście nam wyjaśnia doktor Pokrywka. Każdy pewnie słyszał o oleju lnianym, sama co jakiś czas go spożywam, ale dowiedziałam się, że najlepiej przyswoję go nie jako spożywanie 2 łyżek dziennie tylko jako składnik pasty według przepisu doktor Budwig. Kim była doktor Budwig znajdziemy w poradniku.
Podstawą zdrowia ciała jest zdrowie ducha. Większość chorób powstaje na podłożu zmartwień, przygnębienia i frustracji. Czym jest stres, depresja, wypalenie zawodowe i jak tego uniknąć dowiemy się w książce.
Co ciekawego jeszcze możemy się dowiedzieć? - O mózgu, jak go odżywiać, co zrobić, aby go usprawnić. Nie prawdą jest, że stary mózg jest gorszy od młodego. Często ludzie w dorosłym wieku osiągają najbardziej intelektualny rozwój; 
- O tym jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym; 
- Co robią 100 latkowie (owszem żyją tacy ludzie), żeby dożyć w zdrowiu i sprawności aż tak długo.
Jeśli doczytaliście do końca bardzo wam dziękuję za poświęcenie czasu. To nie jest książka do czytania, to książka do wprowadzania w życie. Jeśli chcesz się dowiedzieć i wprowadzić w życie jego lepszą jakość, cieszyć się zdrowiem przez długie lata ta książka jest obowiązkową lekturą dla Ciebie.
Książka podzielona jest na 16 rozdziałów, stron 228 , cena 39,00 zł , Wydawnictwo HELION
Książkę kupimy na stronie: www.nazdrowie.drpokrywka.pl

Komentarze

Popularne posty