Krainy wiecznej młodości


Wyselekcjonowano 5 miejsc na świecie, w których ludzie żyją najdłużej:
1. japońska wyspa Okinawa
2. włoska wioska Campodimele
3. grecka wyspa Symi
4. pakistańska kraina Hunza
5. chiński powiat Bama

Co łączy te regiony? Po pierwsze dieta, która polega na spożywaniu dużych ilości lokalnie uprawianych warzyw i owoców, czasem ryb i bardzo znikomej ilości mięsa, a jeżeli już to zwierząt hodowanych w naturalnych warunkach. Po drugie duża ilość ruchu na świeżym powietrzu, a po trzecie optymistyczne podejście do życia. W ich diecie dominują wegetariańskie źródła wapnia: zielone warzywa liściaste, soja, wodorosty oraz wzbogacony o wapń sok pomarańczowy. Produkty mleczne spożywają w umiarkowanych ilościach. Okinawczycy radzą: pij wody tyle, by twój mocz miał jasny odcień. Nieważne, czy to będą cztery szklanki dziennie czy dwanaście. Ważny jest efekt.
Zalecane jest spożywanie siedem razy dziennie roślin strączkowych i pełnoziarnistych produktów, również siedem razy dziennie porcji warzyw i owoców, a dobry sen wymaga siedmiu godzin odpoczynku.  Podczas każdego posiłku trzeba zaspokoić głód, ale nie do końca. Człowiek powinien odczuwać lekki niedosyt. Dieta, w której produkty zawierają duże ilości flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy, pozwala na zachowanie zdrowia i młodości przez długi czas.

Myślę, że oprócz diety na ich długość życia wpływ mają też czynniki środowiska, na pewno są to miejsca nie  tak zanieczyszczone jak duże miasta. 

Popularne posty